درس 23 بستن حساب هاي موقت

بستن حساب هاي موقت :

در درس هاي قبلی در رابطه با حساب های موقت و دائم توضیحات مختصری داده شد و گفته شد حساب هاي موقت حساب هايي هستند كه در پايان سال بسته شده و مانده آنها صفر مي گردند و نتيجه همه اونها به شکل سود يا زيان به حساب هاي دائم منتقل مي شوند در حاليكه مانده حساب هاي دائم از يك سال به سال بعد منتقل شده و با نام سند افتتاحيه در ابتدای هر سال مبناي كار قرار مي گيرند.

حساب هایی مثل هزینه ها، برداشت و درآمد جزو حساب های موقت هستند و حساب هایی مثل بانک، صندوق، بدهکاران، بستانکاران، سرمایه جزو حساب های دائم هستند.

در این درس ثبت های لازم برای بستن حساب هاي موقت رو خدمتتون ارائه می کنم به طوری كه در پایان متوجه خواهید شد كه تمام حساب های موقت بسته شده و تنها حساب های دائم باقی می مانند. البته با فرض اینكه تاریخ 92/3/31 پایان سال مالی ما باشد.

توضیح اینكه بستن حساب ها یك اصطلاح است و به این معنی است كه حساب های موقتی كه مانده آنها بدهكار است بستانكار می شوند و حساب های موقتی كه مانده آنها بستانكار است، بدهكار شده و در نهایت مانده آنها صفر می شوند.

1-  بستن حساب برداشت:
يكي از حساب هاي موقت حساب برداشت صاحب يا صاحبان شركت است و همانطور كه ميدونيم حساب برداشت ماهيتاً بدهكار است و براي بستن اين حساب مانده اون رو مستقیماً به حساب سرمایه می بنديم بطوری كه حساب برداشت به میزان مبلغ مانده اش بستانكار شده و در مقابل حساب سرمایه به همان میزان بدهكار می شود.

 

تاریخ

شرح

بدهکار

بستانکار

92/3/31

سرمایه
                     برداشت

 

بابت بستن حساب برداشت به سرمایه

 

1.500.000

 

1.500.000

 

نكته :برای بستن حساب های درآمد و هزینه معمولاً از یك حساب واسطه بنام حساب عملكرد كه خود یك حساب موقت است استفاده می شود به اینصورت كه ابتدا مانده حساب های درآمد که بستانکار است بدهکار شده و حساب عملکرد بستانکار می شود و مانده هر یک از حساب های هزینه که بدهکار هستند بستانکار شده و حساب عملكرد بدهکار می شود و در نهایت مانده حساب عملكرد به حساب سود و زیان سال جاری بسته می شود.

2- بستن حساب درآمد:
برای این كار حساب درآمد خدمات به میزان مبلغ مانده اش بدهكار  شده و در مقابل حساب عملكرد به همان میزان بستانكار می گردد.

 

تاریخ

شرح

بدهکار

بستانکار

92/3/31

درآمد
                     عملکرد

 

بابت بستن حساب درآمد به عملکرد

 

9.000.000

 

9.000.000

 

 3-  بستن حساب های هزینه:
برای بستن این حساب ها، مبالغ مانده حساب های هزینه بستانكار شده و در مقابل حساب عملكرد به میزان جمع آنها بدهكار می گردد.

تاریخ

شرح

بدهکار

بستانکار

92/3/31

عملکرد
                     هزینه حقوق

                     هزینه اجاره

                     هزینه آب و برق و گاز و تلفن

 

بابت بستن حساب هزینه به عملکرد

 

2.750.000

 

1.000.000

1.000.000

750.000

 

 4-  بستن حساب عملكرد:
برای این كار ابتدا مانده حساب عملكرد را بدست می آوریم، در صورت بدهكار بودن آنرا بستانكار می كنیم و حساب سود و زیان را بستانكار می نماییم و چنانچه بستانكار باشد آنرا بدهكار نموده و حساب سود و زیان را بستانكار می نماییم.

6.250.000=9.000.000-2.750.000

تاریخ

شرح

بدهکار

بستانکار

92/3/31

عملکرد
                     سود و زیان سال جاری

 

بابت بستن حساب عملکرد به سود و زیان سال جاری

 

6.250.000

 

6.250.000

  پس از انجام ثبت های فوق مانده همه حساب های موقت صفر شده و این حساب ها در دفاتر سال مالی منتهی به 92/3/31 بسته می شوند. ضمناً باید توجه داشت كه مانده حساب عملكرد كه به سود و زیان سال جاری بسته می شود همان مانده سود قبل از كسر مالیات است.

موفق باشید

درباره میثم ماپار

نام: میثم نام خانوادگی: ماپار تحصیلات: لیسانس حسابداری و فوق لیسانس مدیریت IT شغل: امور مالی شرکت ملی نفت ایران

25 دیدگاه برای “درس 23 بستن حساب هاي موقت

 1. سلام من در یک شرکت ساختمانی به عنوان حسابدار کار میکنم و از حسابداری زیاد چیزی نمیدونم.و این شرکت با نرم افزار نوین کار میکنه خواهشمندم از اول حسابداری به من یاد بدید تا آخرش دوست دارم تا۶ ماهه آینده بطور حرفه ای حسابدار شده باشم

  1. با سلام
   اینکه ۶ ماهه حسابدار حرفه ای بشید با عرض پوزش یک انتظار درستی نیست چون حداقل با ۱۵ تا ۲۰ سال کارکردن با دانش قبلی حسابداری شاید بشه یک حسابدار حرفه ای شد.
   برای شروع بهتره از درس یک همین سایت مطالب رو دنبال کنید تا با حسابداری کمی آشنا بشید.
   موفق باشید

 2. باسلام.من حسابدار شرکت صنعتی هستم ولی تا ب حال بسن ح انجام ندادم..با نرم افزار هلو کار میکنم.بعد از تسویه حساب ها و شروع عملیات بستن ح, این ثبت های بالا رو باید وارد کتم؟یا خود نرم افزار این کارو انجام میده؟

 3. باسلام
  من در یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستم اما چون اینجا تحت شرکت کار نمیکنن ما قانونی افتتاح حساب انجام ندادیم برای هزینهای پروژه ها
  روال تعریف سرفصلهام به طوری هست که هزینه حساب کل شده و معین پیمان در دست اجرای هر پروژه و تفضیل هزینه های هر پروژه بطورجداگانه
  با این توضیحات که عرض کردم برای بستن حسابها به مشکل برخوردم.میشه راهنمایی کنید؟با تشکر

 4. باسلام من حسابدار هستم سوالی دارم دریافت اجاره ملک که قسمتی از ان درامد سال اینده است چگونه ثبت میشود متشکرم

  1. با سلام
   آن مقدار از درآمدی که مربوط به سال آینده است را در سال جاری به حساب «پیش دریافت درآمد» ثبت می کنیم (بستانکار) و سال بعد از این حساب برگشت و به حساب درآمد سال منظور می کنیم.
   موفق باشید

 5. با سلام ایا توضیحاتی در مورد استانداردهای حسابداری دارید چطور میتونم به انها دسترسی داشته باشم بسبار خوب و روان مطالب را توضیح میدهید به امید موفقیت

 6. سلام پیش دریافت درامد را در سر فصل پیش دریافت ایجاد کنم در سطح معین و ایا تغضیل میخواهد مثلا واحدی که اجاره به ان تعلق دارد یا خیر با سپاس

 7. سلام دوست عزیز. میخواستم بدونم در حسابداری پیمانکاری، اگر کار پیمانکار دسته دوم ناقص انجام شده باشد و پیمانکار دیگری کار او را تکمیل کند و کارفرما مبلغی را که به پیمانکار دوم داده رو به حساب پیمانکار اول گذاشته باشد، ثبت بستانکاری آن چه حسابی است. بدهکار آن که حساب پیمانکار اول هست.

 8. سلام دوستان
  برای بستن حسابها در پایان سال، حساب ” برگشت از فروش” آیا به حساب سود و زیان بسته میشود؟!

 9. با سلام .اگر شرکتی که فروش خدمات دارد و ارزش افزوده از مشتریان میگیرد و وسط سال از طرف قانون به عدم دریافت ارزش افزوده مکلف شود برای بستن این حساب چه باید کرد؟ لطفا پاسخ دهید. باتشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.