قانون تجارت باب دوم

قانون تجارت :

در اين پست فصل اول از باب دوم قانون تجارت رو به شرح زیر تقدیم می کنم:

باب دوم دفاتر تجارتی و دفتر ثبت تجارتی

فصل اول دفاتر تجارتی

ماده 6 – هر تاجری به استثنای كسبه جزء مكلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را كه وزارت عدلیه به موجب نظامنامه قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد :

1 – دفترروزنامه.

2 – دفتركل.

3 – دفتردارائی.

4 – دفتركپیه.

ماده 7 – دفترروزنامه دفتری است كه تاجر باید همه روزه مطالبات و دیون و دادوستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی (از قبیل خرید و فروش و ظهرنویسی) و بطوركلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی كه باشد و وجوهی را كه برای مخارج شخصی خود برداشت می كند در آن دفترثبت نماید.

ماده 8 – دفتركل دفتری است كه تاجر باید كلیه معاملات را لااقل هفته یك مرتبه از دفترروزنامه استخراج و انواع مختلفه آن را تشخیص و جداكرده هر نوعی را درصفحه مخصوصی درآن دفتر بطور خلاصه ثبت كند.

ماده 9 – دفتردارائی دفتری است كه تاجر باید هر سال صورت جامعی از كلیه دارائی منقول و غیرمنقول و دیون و مطالبات سال گذشته خود را به ریز ترتیب داده در آن دفتر ثبت و امضاء نماید و این كار باید تا پانزدهم فروردین سال بعد انجام پذیرد.

ماده 10 – دفتركپیه دفتری است كه تاجر باید كلیه مراسلات و مخابرات و صورت حساب های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت نماید.

تبصره – تاجر باید كلیه مراسلات و مخابرات و صورت حساب های وارده را نیز به ترتیب تاریخ ورود مرتب نموده و در لفاف مخصوصی ضبط كند.

درباره میثم ماپار

نام: میثم نام خانوادگی: ماپار تحصیلات: لیسانس حسابداری و فوق لیسانس مدیریت IT شغل: امور مالی شرکت ملی نفت ایران

یک دیدگاه برای “قانون تجارت باب دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.